W dniach 18-19 czerwca w Warszawie odbyło się spotkanie podsumowujące projekt „Pacjenci Decydują – konsultacje społeczne w ochronie zdrowia”. 2-dniowe spotkanie podsumowujące projekt mogło mieć miejsce dzięki dodatkowemu finansowaniu na współpracę zagraniczną. W spotkaniu wzięło udział 41 osób.

Spotkanie poświęciliśmy na podsumowania: projektu i wspólnych konsultacji społecznych. Przedstawiciel każdego z regionów zabrał głos i podzielił się z pozostałymi uczestnikami informacjami o przebiegu szkoleń w swoim mieście. Rozmawialiśmy też co każdemu z uczestników dał ten projekt i co możemy zrobić, by tych ”zdobyczy” nie zaprzepaścić. Co organizacje które poznały się na naszych szkoleniach planują wspólnie zrobić razem dla polityki zdrowotnej? Z wypowiedzi pacjentów powstał film, który niedługo pojawi się na stronach Fundacji. Na zakończenie pierwszego dnia zorganizowaliśmy quiz, w którym w przyjemny sposób przypomnieliśmy uczestnikom wszystkie istotne informacje zebrane podczas szkoleń regionalnych. Pytania w quizie pochodziły z wszystkich prezentacji wykorzystanych na szkoleniach.

Drugiego dnia przedstawiciele partnerów zachęcali uczestników do dalszej pracy na rzecz lepszego prawa w ochronie zdrowia. Urszula Jaworska z Fundacji Urszuli Jaworskiej po raz kolejny podkreśliła zasadność uczestniczenia w konsultacjach społecznych i na przykładzie własnej działalności uzasadniała ich skuteczność. Ewa Zygadło z Centrum Informacji o Leku mówiła natomiast o transparentności jako najbardziej potrzebnej innowacji w ochronie zdrowia.

Dużym blokiem tematycznym były też prawa pacjenta. Omówiliśmy wspólnie z przedstawicielem Norweskiego Stowarzyszenia Pacjentów, Knutem Fredrikiem Thorne prawa w Norwegii i niezwykle rozwinięte tam procesy partycypacji pacjentów. Przyglądaliśmy się również prawom pacjenta w Polsce i rozmawialiśmy co jeszcze należałoby w nich zmienić.

 
Infografika podsumowująca projekt
 
 
 

>> PROGRAM SPOTKANIA <<

Materiały

 

Prawa pacjenta w Polsce a prawa pacjenta w Norwegii – porównanie

Ewa Visan, Fundacja MY Pacjenci

 
 
 

Transparentność – najbardziej potrzebna innowacja w ochronie zdrowia

Ewa Zygadło-Kozaczuk

Centrum Informacji o Leku

 
 
 

Norsk Pasientforening (Norweskie Stowarzyszenie Pacjentów) Kim jesteśmy – Na czym polega nasza działalność

Knut Fredrik Thorne

Sekretarz Generalny

 
 
 

Pacjenci Decydują - podsumowanie projektu

Magdalena Kołodziej, Fundacja MY Pacjenci

 
 
 

Zdrowie publiczne z perspektywy społecznej. Wyniki konsultacji

Ewa Borek, Fundacja My Pacjenci

 
 

Pacjenci też mogą decydować! Chcesz się dowiedzieć jak? Zostaw maila.
Imię:*
Email:*
Województwo:*
Masz dla nas wiadomość? Poniżej jest na nią miejsce:
Ile oczu ma człowiek? (anty-spam)